Onsdag den 26. september var der orienteringsløb for de kommunale friskolers 5. – 9. klasser.
Uhre Friskole står som arrangør af dette arrangement, der støttes af NORDEA i Brande.
Orienteringsløb 2012
Resultater fra Friskolernes kommunemesterskab i orientering 2012
Guld = kommunemesterskab (Medaljer er overrakt)
Skolemester = Den bedste fra skolen. (Diplomer udleveres af din skoleleder)
5. klasse: (21 poster på ruten)
1. Valdemar og Emil, Uhre, 21 poster, 36.53 min. GULD – Skolemestre
2. Laura og Nanna, Uhre, 21 poster, 40 min. Guld – skolemestre
3. Tilde og Emily, Uhre, 21 p, 43 min
4. Clara og Helene, Thorlund, 21 p, 48 min Skolemestre
5. Mikkel V og Andi, Uhre, 21 p. 51 min
6. Celina og Kristine, Uhre, 21 p 54 min
7. Steffen og Viktor, Uhre, 21 p 55 min
8. Karen og Emilie J, Uhre, 21 p, 56 min
9. Christoffer og Mikkel J, Uhre, 20 poster, 43 min
10. Andrea og Lærke, Thorlund, 20 poster, 72 min
11. Simon, Thorlund, 20 poster, 86 min skolemester
12. Silas, Jeppe og Emil, Gludsted, 16 p, 47 min. skolemestre
13. Simon og Magnus, Thorlund, 15 p, 74 min
14. Kasper og Alfred, Thorlund, 13 p, 75 min
15. Johanne og Stinna, Thorlund, 12 poster 75 min
16. Sarah og Emilie S, Uhre, 10 p, 88 min
17. Krista og Malene, Thorlund, 3 p 72 min
6. klasse: (18 poster på ruten)
1. Jeppe og Mathias, Uhre, 18 poster, 29 min. Guld - skolemestre
2. Mads og Thomas, Uhre, 18 p, 33 min.
3. Tabea og Patricia, Uhre, 18 p, 38 min Guld - Skolemestre
4. Kasper, Klovborg, 18 p, 40 min Skolemester
5. Mike og Magnus, Uhre, 45 min
6. Melina, Klovborg, 18 p, 48 min. Skolemester
7. Mathilde og Anne, Uhre, 18 p, 54 min
8. Laura og Linette, Uhre, 18 p, 56 min
9. Cecilie og Clara, Uhre, 18 p, 64 min
10. Karina og Josephine, Uhre, 18 p, 68 min
11. Frederik, Brandon og Niclas J, Uhre, 18 p, 71 min
12. Jakob J., Klovborg, 15 p, 74 min
13. Kristian H, Klovborg, 15 p, 75 min
14. Jonas og Benjamin, Gludsted, 14 p, 44 min Skolemestre
15. Claes og Sebastian, Uhre, 14 p, 75 min
16, Mia, Klovborg, 14 p. 83 min
17. Frida, Klovborg 13 p, 80 min
18. Mads, Klovborg, 11 p, 74 min
19. Rikke og Natasja, Gludsted, 10 p, 72 min Skolemestre
20. Rikke, Klovborg, 10 p, 83 min
21. Helena, Klovborg, 9 p, 80 min
22. Viggo og Daniel, Gludsted, 8 p, 77 min
23. Kristian L, Klovborg, 2 p, 40 min
24. Mads og Jakob, Gludsted, 2 p, 52 min.
7. Klasse: (20 poster)
1. Andreas SK, Uhre, 20 poster, 32 min Guld - Skolemester
2. Lasse, Uhre, 20 p, 33 min
3. Klaus, Uhre, 20 p, 37 min
4. Frederik, Klovborg, 20 p, 51 min Skolemester
5. Laust, Uhre, 20 p, 53 min
6. Christoffer, Uhre, 20 p, 54 min
7. Laura, Uhre, 20 p, 63 min Guld – Skolemester
8- Kamilla, Klovborg, 20 p, 65 min Skolemester
8. Katja, Uhre, 20 p, 65 min
10. Maja, Uhre, 2o p, 67 min
11. Line, Uhre, 20 p, 69 min
12. Kristine, Klovborg, 20 p, 70 min
13. Emmely, Uhre, 20 p, 71 min
14. Jonas, Uhre, 19 p, 65 min
15. Mathias, Uhre, 19 p, 79 min
16. Charlotte, Uhre, 19 p, 81 min
17, Kevin, Klovborg, 18 p, 80 min
18. Mikkel, Klovborg, 17 p, 61 min
19. Gustav, Klovborg, 16 p, 68 min
20. Tobias, Gludsted, 14 p, 77 min skolemester
21. Andreas HL, Uhre, 13 p, 62 min
22. Cathrina, Uhre, 13 p, 68 min
23. Sandra, Uhre, 12 p, 68 min
24. Oliver, Uhre, 9 p, 68 min
24. Benjamin, Gludsted, 9 p, 68 min
26. Alexander, Uhre, 7 p, 81 min
27. Denni, Gludsted, 6 p, 47 min
28. Freja, Klovborg, 6 p, 74 min
29. Christian og Kim, Thorlund, 6 p, 56 min skolemestre
30. Ida, Klovborg, 2 p, 75 min
? Tobias, Gludsted, ???, 87 min
8. klasse: (18 poster)
1. Nathja, Uhre, 18 poster, 37 min. Guld – Skolemester
2. Nanna, Uhre, 18 p, 44 min
3. Emilie, Uhre, 18 p, 45 min
4, Katrine, Uhre, 18 p, 49 min
4. Daniel, Gludsted, 18 p, 49 min Guld – Skolemester
6. Line, Uhre, 18 p, 51 min
6. Jonatan, Klovborg, 18 p, 51 min Skolemester
8. Jeanette, Uhre, 18 p, 52 min
9. Jacob L., Klovborg, 18 p, 58 min
10. Emma og Laura, Thorlund, 18 p, 62 min Skolemestre
11. Mathias, Klovborg, 17 p, 39 min
12. Jakob K, Klovborg, 17 p, 41 min
13, Martin, Klovborg, 17 p, 43 min
14. Julie, Uhre, 16 p, 40 min
15. Camilla, Uhre, 14 p, 65 min
16. Emelie, Uhre, 13 p, 55 min
17. Jacob, Uhre, 13 p, 63 min Skolemester
17. Michael, Uhre, 13 p, 63 min
19. Oliver, Uhre, 13 p, 65 min
9. klasse: (17 poster)
1. Anders, Uhre, 17 p, 42 min Guld - Skolemester
1. Christina, Uhre, 17 p, 42 min Guld – Skolemester
3. Katinka, Uhre, 17 p, 44 min
4. Emma, Uhre, 17 p, 64 min
5. Tobias, Uhre, 16 p, 30 min
6. Sarah, Uhre, 16 p, 37 min
7. Kathrine, Uhre, 16 p, 54 min
8. Michelle, Uhre, 15 p, 35 min
Matchrace for 9. klasse:
1. Tobias, Uhre, 1 minut og 8. sekunder
2. Jacob, Gludsted 1 minut og 13 sekunder
Tarzan/Jane banen (sprint):
De to hurtigste piger var Emelie og Emilie fra Uhres 8. klasse
De to hurtigste drenge var Tobias fra Uhres 9. og Martin fra Klovborgs 8. klasse.
Stafetløbet:
Yngste klasse:
1. Uhre 6. kl.
2. Klovborg
3. Uhre 5. kl.
4. Thorlund
5. Gludsted
Ældste klasse:
1. Uhre 9. kl
2. Gludsted
3. Klovborg
3. Uhre 8.
5. Uhre 7.
Nordea, Brande, var også i år sponsor for hele arrangementet, og banken har allerede ved afslutningen give tilsagn om at ville står for sponsoratet til næste år.