Onsdag den 26. september var der orienteringsløb for de kommunale friskolers 5. – 9. klasser.
Uhre Friskole står som arrangør af dette arrangement, der støttes af NORDEA i Brande.


Resultater fra Friskolernes kommunemesterskab i orientering 2012

Guld = kommunemesterskab (Medaljer er overrakt)

Skolemester = Den bedste fra skolen. (Diplomer udleveres af din skoleleder)


5. klasse: (21 poster på ruten)

1. Valdemar og Emil, Uhre, 21 poster, 36.53 min. GULD – Skolemestre

2. Laura og Nanna, Uhre, 21 poster, 40 min. Guld – skolemestre

3. Tilde og Emily, Uhre, 21 p, 43 min

4. Clara og Helene, Thorlund, 21 p, 48 min Skolemestre

5. Mikkel V og Andi, Uhre, 21 p. 51 min

6. Celina og Kristine, Uhre, 21 p 54 min

7. Steffen og Viktor, Uhre, 21 p 55 min

8. Karen og Emilie J, Uhre, 21 p, 56 min

9. Christoffer og Mikkel J, Uhre, 20 poster, 43 min

10. Andrea og Lærke, Thorlund, 20 poster, 72 min

11. Simon, Thorlund, 20 poster, 86 min skolemester

12. Silas, Jeppe og Emil, Gludsted, 16 p, 47 min. skolemestre

13. Simon og Magnus, Thorlund, 15 p, 74 min

14. Kasper og Alfred, Thorlund, 13 p, 75 min

15. Johanne og Stinna, Thorlund, 12 poster 75 min

16. Sarah og Emilie S, Uhre, 10 p, 88 min

17. Krista og Malene, Thorlund, 3 p 72 min

 

6. klasse: (18 poster på ruten)

1. Jeppe og Mathias, Uhre, 18 poster, 29 min. Guld - skolemestre

2. Mads og Thomas, Uhre, 18 p, 33 min.

3. Tabea og Patricia, Uhre, 18 p, 38 min Guld - Skolemestre

4. Kasper, Klovborg, 18 p, 40 min Skolemester

5. Mike og Magnus, Uhre, 45 min

6. Melina, Klovborg, 18 p, 48 min. Skolemester

7. Mathilde og Anne, Uhre, 18 p, 54 min

8. Laura og Linette, Uhre, 18 p, 56 min

9. Cecilie og Clara, Uhre, 18 p, 64 min

10. Karina og Josephine, Uhre, 18 p, 68 min

11. Frederik, Brandon og Niclas J, Uhre, 18 p, 71 min

12. Jakob J., Klovborg, 15 p, 74 min

13. Kristian H, Klovborg, 15 p, 75 min

14. Jonas og Benjamin, Gludsted, 14 p, 44 min Skolemestre

15. Claes og Sebastian, Uhre, 14 p, 75 min

16, Mia, Klovborg, 14 p. 83 min

17. Frida, Klovborg 13 p, 80 min

18. Mads, Klovborg, 11 p, 74 min

19. Rikke og Natasja, Gludsted, 10 p, 72 min Skolemestre

20. Rikke, Klovborg, 10 p, 83 min

21. Helena, Klovborg, 9 p, 80 min

22. Viggo og Daniel, Gludsted, 8 p, 77 min

23. Kristian L, Klovborg, 2 p, 40 min

24. Mads og Jakob, Gludsted, 2 p, 52 min.

 

7. Klasse: (20 poster)

1. Andreas SK, Uhre, 20 poster, 32 min Guld - Skolemester

2. Lasse, Uhre, 20 p, 33 min

3. Klaus, Uhre, 20 p, 37 min

4. Frederik, Klovborg, 20 p, 51 min Skolemester

5. Laust, Uhre, 20 p, 53 min

6. Christoffer, Uhre, 20 p, 54 min

7. Laura, Uhre, 20 p, 63 min Guld – Skolemester

8- Kamilla, Klovborg, 20 p, 65 min Skolemester

8. Katja, Uhre, 20 p, 65 min

10. Maja, Uhre, 2o p, 67 min

11. Line, Uhre, 20 p, 69 min

12. Kristine, Klovborg, 20 p, 70 min

13. Emmely, Uhre, 20 p, 71 min

14. Jonas, Uhre, 19 p, 65 min

15. Mathias, Uhre, 19 p, 79 min

16. Charlotte, Uhre, 19 p, 81 min

17, Kevin, Klovborg, 18 p, 80 min

18. Mikkel, Klovborg, 17 p, 61 min

19. Gustav, Klovborg, 16 p, 68 min

20. Tobias, Gludsted, 14 p, 77 min skolemester

21. Andreas HL, Uhre, 13 p, 62 min

22. Cathrina, Uhre, 13 p, 68 min

23. Sandra, Uhre, 12 p, 68 min

24. Oliver, Uhre, 9 p, 68 min

24. Benjamin, Gludsted, 9 p, 68 min

26. Alexander, Uhre, 7 p, 81 min

27. Denni, Gludsted, 6 p, 47 min

28. Freja, Klovborg, 6 p, 74 min

29. Christian og Kim, Thorlund, 6 p, 56 min skolemestre

30. Ida, Klovborg, 2 p, 75 min

? Tobias, Gludsted, ???, 87 min

 

8. klasse: (18 poster)

1. Nathja, Uhre, 18 poster, 37 min. Guld – Skolemester

2. Nanna, Uhre, 18 p, 44 min

3. Emilie, Uhre, 18 p, 45 min

4, Katrine, Uhre, 18 p, 49 min

4. Daniel, Gludsted, 18 p, 49 min Guld – Skolemester

6. Line, Uhre, 18 p, 51 min

6. Jonatan, Klovborg, 18 p, 51 min Skolemester

8. Jeanette, Uhre, 18 p, 52 min

9. Jacob L., Klovborg, 18 p, 58 min

10. Emma og Laura, Thorlund, 18 p, 62 min Skolemestre

11. Mathias, Klovborg, 17 p, 39 min

12. Jakob K, Klovborg, 17 p, 41 min

13, Martin, Klovborg, 17 p, 43 min

14. Julie, Uhre, 16 p, 40 min

15. Camilla, Uhre, 14 p, 65 min

16. Emelie, Uhre, 13 p, 55 min

17. Jacob, Uhre, 13 p, 63 min Skolemester

17. Michael, Uhre, 13 p, 63 min

19. Oliver, Uhre, 13 p, 65 min

 

9. klasse: (17 poster)

1. Anders, Uhre, 17 p, 42 min Guld - Skolemester

1. Christina, Uhre, 17 p, 42 min Guld – Skolemester

3. Katinka, Uhre, 17 p, 44 min

4. Emma, Uhre, 17 p, 64 min

5. Tobias, Uhre, 16 p, 30 min

6. Sarah, Uhre, 16 p, 37 min

7. Kathrine, Uhre, 16 p, 54 min

8. Michelle, Uhre, 15 p, 35 min

 

Matchrace for 9. klasse:

1. Tobias, Uhre, 1 minut og 8. sekunder

2. Jacob, Gludsted 1 minut og 13 sekunder

 

Tarzan/Jane banen (sprint):

De to hurtigste piger var Emelie og Emilie fra Uhres 8. klasse

De to hurtigste drenge var Tobias fra Uhres 9. og Martin fra Klovborgs 8. klasse.

 

Stafetløbet:

Yngste klasse:

1. Uhre 6. kl.

2. Klovborg

3. Uhre 5. kl.

4. Thorlund

5. Gludsted

 

Ældste klasse:

1. Uhre 9. kl

2. Gludsted

3. Klovborg

3. Uhre 8.

5. Uhre 7.

 

Nordea, Brande, var også i år sponsor for hele arrangementet, og banken har allerede ved afslutningen give tilsagn om at ville står for sponsoratet til næste år.

© 2018 Uhre Friskole